Blacha ocynkowana – rodzaje, wady i zalety

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne projekty domów, bez użycia blachy jako materiału pokrycia dachu lub elewacji. Blach ocynkowana doskonale wpisuje się w obecne trendy. Istotny jest również fakt, że cena arkusza blachy ocynkowanej nie jest dużym wydatkiem w porównaniu do innych materiałów. Sprawia to, że jest to produkt coraz chętniej wykorzystywany.

Rodzaje pokryć dachowych z blachy

Technologia produkcji pokryć dachowych z blach  stale ewoluuje. Pokrywanie dachu blachą nie jest nowym pomysłem. Początek wykorzystywania blachy, jako materiału do pokrycia dachu, datuje się na około 1200 roku naszej ery. Niemniej, nie każdy mógł sobie pozwolić na taki budulec, ponieważ cennik blach ocynkowanych był wysoki, nawet dla ówczesnych możnowładców. Wynikało to z faktu, że do pokrywania dachu stosowano arkusze blachy z miedzi. Dzisiaj również jest to najdroższy materiał wśród blach. Czy są zatem inne materiały? Owszem są – najtańsze to:

blacha stalowa

blacha aluminiowa

blacha cynkowo-tytanowa

Blacha stalowa, aby mogła być odporna na korozję – musi być ocynkowana. Blach ocynkowana jest powszechnie stosowana. Zwłaszcza, że cena arkusza blachy ocynkowanej jest znacznie korzystniejsza niż arkusza blachy np z aluminium. Koszt arkusza blachy ocynkowanej, będzie miał duże znaczenie, zwłaszcza przy większych powierzchniach do pokrycia. Najdroższym materiałem wśród blach, jest blacha miedziana. Za ceną idzie wytrzymałość. Okres trwałości blachy miedzianej, określa się nawet do trzystu lat.

Blacha ocynkowana – zastosowanie i zalety

Na ogół, słysząc blach ocynkowana,  kojarzymy ją, jako materiał do pokrycia dachu. Jednak ostatnimi czasy, wraz z rozwojem mody na wykańczanie wnętrz w stylu industrialnym, przyszła również moda na stosowanie arkuszy blachy ocynkowanej. Zainteresowanie tym materiałem, zależne jest oczywiście od tego ile kosztuje arkusz blachy ocynkowanej. tego Należy również pamiętać, że jest to materiał wystarczająco plastyczny, aby łatwo ulegał ręcznej obróbce. Cena blachy ocynkowanej będzie miała największe znaczenie przy pokrywaniu dużych powierzchni. Materiał ten doskonale sprawdzi się jako ściana garaży lub budynków gospodarczych, nie nadwyrężając przy tym budżetu. Właściwości blach ocynkowanych pozwalają na stosowanie ich również do obróbek blacharskich dachu. Jak widać, blach ocynkowana przeżywa obecnie renesans, nawet jako materiał bazowy do produkcji rynien. 

Blacha ocynkowana płaska cena m2

Cena blachy ocynkowanej będzie zróżnicowana. W dobie gospodarki rynkowej nie ma właściwie ustalonych pułapów cenowych. Cenę kształtuje koszt produkcji oraz popyt i podaż. Niemniej uwarunkowania te raczej będą sprzymierzeńcem inwestora. Cennik blach ocynkowanych może różnić się w zależności od regionu. W dobie internetu, nie musimy wychodzić z domu aby sprawdzić cenę za m2 blachy ocynkowanej. Wiele witryn internetowych po skierowaniu indywidualnego zapytania, przesyła informację ile kosztuje arkusz blachy ocynkowanej. Wpisując w wyszukiwarkę “arkusz blachy ocynkowanej wymiary” otrzymamy szerokie spektrum sklepów internetowych, które podają wymiary blach ocynkowanych oraz ich cenę. Korzystając z tej metody, możemy przekonać się, że jesteśmy w stanie kupić już dobrej jakości materiał za około 20 pln za m2. Cena za metr kwadratowy, to najczęściej występująca jednostka sprzedaży. Nie jest rzadkością, że sklepy oferują sprzedaż blach ocynkowanych w kilogramach. Oczywiście ten sam arkusz, może mieć zupełnie inną cenę w sąsiednim województwie, gdzie popyt na tego typu materiał jest większy. 

Blachodachówka i trapezowa blacha ocynkowana

Zastosowanie blach ocynkowanych zauważymy również w blachodachówkach jak i blachach trapezowych ocynkowanych. Stanowią one bazę do produkcji. Arkusz blachy ocynkowanej po przetworzeniu na innych produkt, zmienia swoje przeznaczenie. Pokryty dodatkowo specjalnymi farbami, będzie doskonałym materiałem do pokrycia połaci dachu lub zastosowania jako ściana elewacyjna. Będzie też mógł być zastosowany jako podbitka dachowa. Arkusz blachy ocynkowanej dwustronnie posiada wystarczające zabezpieczenie antykorozyjne, aby zapewnić inwestorowi długotrwałe używanie tego materiału. Zarówno w formie blachy trapezowej jak blachodachówki. Gama kolorystyczna zapewnia duże możliwości architektowi przy projektowaniu budynków z wykorzystaniem blach. Również  doskonale wkomponuje się w otoczenie projektowanej inwestycji.

Stosowanie blach ocynkowanych jest powszechne od dłuższego czasu. Sukces sprzedażowy zapewnia duża uniwersalność wykorzystania samego materiału. Oprócz tego, cena blachy ocynkowanej jest bardzo atrakcyjna dla potencjalnego inwestora. Jeżeli to wszystko połączymy z dobrym zabezpieczeniem antykorozyjnym, otrzymujemy kuszący produkt do wielorakiego zastosowania.