Blacha trapezowa na dachy – czy warto?

Wraz z dynamicznym rozwojem budownictwa jednorodzinnego oraz przemysłowego, na rynku pojawiło się wiele nowych i znacznie zmodyfikowanych materiałów. Stanowi to niejednokrotnie przełom w dotychczasowym systemie budowania. Do takich nowinek należy między innymi blacha trapezowa. Jej nazwa pochodzi od kształtu fali, która wytłoczeniem przypomina trapez. Czy blachą trapezową można pokryć dach?

Rodzaje blachy profilowanej na dach 

Długo można by  szukać jednoznacznej definicji określającej wszystkie rodzaje blachy profilowanej. Zasadniczo w  dzisiejszym budownictwie wyróżniamy  następujący podział: 

blacha trapezowa (profil przypomina trapez); 

blacha falista (profil przypomina fale o mniejszym bądź większym wytłoczeniu); 

blachodachówka –  swoim wyglądem do złudzenia upodabnia się do różnych typów dachówek. 

To właśnie ze względu na to wytłoczenie, wyróżniamy różne rodzaje blach trapezowych, co z kolei przekłada się na ich cenę.  Ma to później odzwierciedlenie w kosztach pokrycia dachowego, przeliczonego na m2. Wraz z postępem w dziedzinie produkcji tego rodzaju materiałów budowlanych, producenci wydłużają gwarancję na swoje produkty. W chwili obecnej  może ona obejmować nawet do  50 lat.  

Czytaj również: Ile kosztuje położenie blachy na dach?

Zalety wykorzystania blachy trapezowej

Użycie blachy trapezowej w niektórych warunkach jest wręcz zalecane. Czasami nawet jest to jedyne rozwiązanie, pozwalające pokryć dach. Zwłaszcza w przypadku starszych konstrukcji więźb dachowych lub krokwi o małym przekroju. Nie jest tajemnicą, że w przypadku więźby dachowej dedykowanej dla dachówek cementowych ceramicznych, konstrukcja jest znacznie solidniejsza. Konieczność użycia mocniejszej więźby, jest spowodowane cięższym materiałem wykorzystanym do pokrycia połaci dachowych. 

Jakie są zalety blachy trapezowej na dach? Wśród największych zalet blachy jako materiału do pokrycia dachu, należy wymienić: 

– niższą wagę pokrycia 1m2 (nieporównywalnie niższa w porównaniu z dachówką); 

– więźba dachowa zaprojektowana pod pokrycie blachą trapezową, na ogół może mieć nawet 25% mniejszy przekrój, niż więźba pod pokrycie dachówką;

– czas potrzebny na pokrycie dachu blachą dachową trapez jest krótszy niż przy kryciu np. dachówkami; 

 – możliwość pokrycia blachy trapezowej dowolnym kolorem jeszcze na etapie produkcji;

 – blacha trapezowa to doskonały materiał do krycia dużych i prostych w konstrukcji połaci dachowych. 

Niestety każdy rodzaj blachy użytej do krycia połaci dachowych ma wspólną wadę. Wada ta daje znać o sobie zwłaszcza podczas intensywnego deszczu. Blacha profilowana na dach nie posiada dobrych parametrów tłumienia hałasu. Aby zniwelować lub nawet usunąć tą wadę, wystarczy położyć przed pokryciem blachą trapezową, odpowiednie materiały tłumiące. Dzisiejsze technologie produkcji materiałów tłumiących hałas oferują doskonałe rozwiązania dla tego problemu. 

Czytaj również: Pokrycia dachowe Poznań

Czy blacha trapezowa nadaje się na każdy dach? 

Użycie blachy trapezowej na dach jest oczywiście uzależnione od gustu inwestora. Przeszukując literaturę fachową natkniemy się jednak na wskazówki, które jednoznacznie określają, jaki rodzaj blachy stosuje się dla określonego typu dachów. Można zauważyć, że blacha trapezowa jest głównie polecana dla dachów o małym spadku, prostych płaszczyznach oraz dla dużych połaci dachowych np. hale magazynowe. Z pewnością pokrycia dachowe trapezowe nie są dedykowane dla dachów spadzistych o kształcie kopertowym. Wynika to z faktu trudnego i jednocześnie estetycznego docięcia blachy trapezowej na kątach dachu. Natomiast blacha trapezowa na dach, doskonale sprawdzi się na dachach spadzistych dwuspadowych o małym kącie nachylenia lub dachach płaskich. Utarło się przekonanie, że materiał ten ze względu na swoją estetykę nie zdobi dachu. Dlatego zalecano użycie blachy trapezowej, w miejscach, gdzie nie będzie zbytnio eksponowana. Na szczęście duże grono inwestorów nie zgadza się z taką teorią. Przeglądając nowoczesne projekty domów zauważymy, że blacha trapezowa w różnej kolorystyce, stanowi doskonałe wykończenie domu.  

Gdzie kupić blachę trapezową?

Rozwój placówek handlowych w branży budowlanej, zapewnia kupującemu szeroki wybór różnych blach na dach, w tym blachy trapezowej. Konkurencją dla stacjonarnych sklepów, jest oczywiście możliwość zakupu w internecie. Trzeba mieć jednak świadomość, że kupując przez internet, blacha dachowa o kształcie trapezu będzie trudna do zweryfikowania pod kątem parametrów i jakości. Zdjęcie może nie oddawać w pełni kolorystyki blachy trapezowej. Często jest to spowodowane niewłaściwym doświetleniem zdjęcia lub ograniczeniami sprzętu, na którym oglądamy wybrane produkty w internecie. Może to spowodować, że oczekiwania będą znacząco odbiegać od wybranego materiału. Co gorsze, różnicę stwierdzimy dopiero podczas rozładunku zakupionego materiału. Niemniej ceny oferowane w sprzedaży internetowej, są często korzystniejsze niż w sklepach stacjonarnych. Dodatkowo oferują w cenie zakupu, transport do miejsca docelowego. 

Blacha trapezowa na dach – robocizna

Blacha trapezowa na dachy jest najkorzystniej wyceniana przez wykwalifikowane ekipy dekarskie. Jest bardzo wdzięcznym materiałem to pokrywania połaci dachowych. Montaż w przypadku prostych konstrukcji dachu, odbywa się szybko i nie generuje zbyt dużej ilości odpadów. Natomiast na cenę robocizny  ma wpływ przede wszystkim regionalne zapotrzebowanie na ekipy dekarskie. W przypadku dużego natężenia prac budowlanych w określonym regionie, koszt robocizny na pewno będzie wyższy niż w rejonach o małej intensywności budownictwa mieszkalnego. Dodatkowo należy pamiętać, że ilość ekip dekarskich, jest ograniczona. Dlatego warto pomyśleć z dużym wyprzedzeniem czasowym o zarezerwowaniu pracowników do prac dekarskich.