Blacha trapezowa t 18: rodzaje i zastosowanie

Blacha trapezowa t18, to obecnie jeden z najchętniej stosowanych materiałów do pokrycia dachu. Popularność swoją zawdzięcza korzystnej cenie oraz świetnym właściwościom  antykorozyjnym. Wszystko to sprawia, że blacha t 18 zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Dodatkową zaletą jest stosunkowo szybki i prosty montaż arkuszy.  

Blacha trapezowa t 18 – co to jest? 

Blacha trapez t18 to nic innego jak blacha, której tłoczenie przypomina trapez. Parametr blachy t 18 wskazuje konkretnie na wysokość tłoczenia właśnie tego wzoru. Wskaźnik ten, jest wyrażany w [mm]. Najczęściej występujące wysokości tłoczeń to: 

-t 3, t 7, t 8 mają zastosowanie głównie jako materiał elewacyjny; 

t 18 o wysokości 18 mm –  dedykowana jest głównie do budownictwa jedno i wielorodzinnego; 

-t 25 i wyższe, stosuje się głównie przy budowie hal przemysłowych i pokrywaniu wielkich połaci. 

Blacha trapezowa t 18 jest jednym z najczęściej wybieranych modeli.  Popularność tego materiału wynika głównie z jego prostoty w układaniu a co za tym idzie, możliwości pokrycia w szybkim tempie, dużych połaci dachowych. Blacha t18 jest chętnie wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie. Przez jej innowacyjne wzornictwo oraz szeroką gamę kolorystyczną, łatwo wpasowuje się w gusta współczesnych inwestorów. 

Rodzaje blach trapezowych 

Blacha trapezowa jest podzielona nie tylko ze względu na wysokość tłoczenia. Innym ważnym parametrem dla inwestora, jest materiał z którego blacha trapez t 18 jest wykonana. Najczęstszy podział to: 

blacha trapezowa ocynkowana;  

blacha trapezowa alucynkowa

blacha trapezowa z warstwą poliestrową

Proces produkcji blachy ocynkowanej jest najprostszy. Dzięki temu, cena za m2 blachy trapezowej t18 w wersji ocynk jest najbardziej korzystna.  Oczywiście linie produkcyjne ulegają ciągłemu doskonaleniu. Dzięki temu, znacznie wydłuża się żywotność tego materiału. Obecnie ich gwarancja jest równie długa, jak przy innych pokryciach dachowych. Dla przykładu, blacha trapezowa t18 wykonana z alucynku (stop cynku i aluminium), posiada w tej chwili gwarancję na lakier min 20 lat. Natomiast w przypadku blach pokrytych powłoką poliestrową, gwarancja sięga nawet lat 30. Gwarancji na lakier nie należy mylić z gwarancją użytkową samej blachy. Blacha trapezowa t 18 u czołowych producentów, posiada zazwyczaj gwarancję bezterminową. 

Blacha trapez t 18: zastosowanie

Blacha trapezowa t 18, ma zastosowanie głównie budownictwie jedno i wielorodzinnym. Nadaje się również do pokrywania dachów w budynkach gospodarczych, wszelkiego typu wiat oraz małych  obiektów przemysłowych. Dla hal magazynowych zaleca się jednak, stosowanie profili o wyższym stopniu wytłoczenia. Konieczność stosowania wytłoczeń o większej wysokości, wynika z dużo większych powierzchni połaci dachowych. Pokrycia te muszą być wykonane z grubszej blachy. Duże wymiary arkuszy blachy trapezowej t18, o szerokości 1120 mm i długości do 9000 mm powodują, że dach domu jednorodzinnego jest gotowy w stosunkowo krótkim czasie.

Blacha t 18 to coraz częstsze pokrycie połaci dachowych. Długa gwarancja żywotności koloru oraz często nieograniczona gwarancja użytkowa powoduje, że podbija rynek. Do tego kolorystyka często dopasowana do gustu inwestora sprawia, że blacha trapez t 18 powoli wypiera droższe pokrycia dachowe.