Ocieplanie pianką pur

 

Ocieplanie pianką pur zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Technologia ta rodem z USA i Kanady, została w tych krajach przetestowana w różnych warunkach klimatycznych. Za każdym razem izolacja pianką dawała zaskakująco dobry efekt. Warto przyjrzeć się tej technologii, aby móc ją prawidłowo zastosować, zwłaszcza że nie jest ona najtańszym rozwiązaniem.

Pianka poliuretanowa – rodzaje i ich zastosowanie 

Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do ocieplania pianką pur? Przede wszystkim to, że wyróżniamy dwa rodzaje pianki – tj:

-otwartokomórkową;

-zamkniętokomórkową

Przeglądając literaturę fachową zauważymy, że każdy rodzaj  ma kompletnie inne zastosowanie. W ocieplaniu pianką poliuretanową, nie można stosować tych dwóch rodzajów pianek zamiennie. Są to bowiem produkty o różnych właściwościach.  Różnica wynika przede wszystkim z budowy strukturalnej tych dwóch pianek. Ocieplenie pianką pur otwartokomórkową zapewni nam między innymi paroprzepuszczalność. Zalety tej nie uzyskamy używając pianki zamkniętokomórkowej. Pianka otwartokomórkowa jest bardziej plastyczna, dlatego świetnie sprawdza się w miejscach o dużych naprężeniach, takich jak chociażby poddasze użytkowe. Z kolei pianka zamkniętokomórkowa, jest bardziej odporna na ściskanie, zatem będzie świetnym wyborem  przy izolacji fundamentów. Ocieplanie pianką poliuretanową bez względu na typ, jest niezwykle wydajne. W bardzo krótkim czasie można pokryć  duże powierzchnie. Efektu takiego nie uzyskamy stosując tradycyjne metody izolacji ścian, pokrycia dachu czy fundamentów.

Czytaj również: Folia paroprzepuszczalna

Zalety i wady ocieplenia dachu pianką pur 

W obecnych czasach nie ma chyba skuteczniejszego ocieplenia, niż  ocieplanie pianką poliuretanową. Każdy, zarówno inwestor jak i wykonawca wie, jak istotne jest wyeliminowanie z bryły budynku mostków termicznych. To tymi miejscami dochodzi do największej  utraty ciepła. Dzięki metodzie ocieplania pianką pur, mostki termiczne mogą zostać wyeliminowane niemal całkowicie. Oprócz tego, przy zastosowaniu stosunkowo małej grubości izolacji, uzyskujemy zaskakująco wysoki efekt ocieplenia. Ponadto, izolacja pianką posiada doskonałe właściwości tłumiące hałas. Fachowe fora podają, że izolacja pianką o grubości 10 cm, redukuje hałas nawet o 55 decybeli. Przekładając na realia, głośniejsza muzyka u sąsiada za ścianą, staje się niemal niesłyszalna. Inną niewątpliwą zaletą jest uzyskanie bardzo wysokiej izolacji cieplnej.

Wady ocieplenia dachu pianką pur 

Przeciwnicy izolacji pianą wskazują, że jest nieodporna na promienie UV. Jest to prawda. Problem może mieć miejsce jeżeli piankę nakładają nie przeszkolone ekipy, lub ktoś we własnym zakresie wykonuje prace, nie mając odpowiedniej wiedzy na ten temat. Ocieplanie pianką pur nakłada konieczność niezwłocznego pokrycia izolowanych powierzchni materiałami, które zabezpieczą ten piankę przed oddziaływaniem promieni UV. W przypadku poddasza użytkowego może być to płyta gipsowo kartonowa, a w przypadku ścian zewnętrznych farba akrylowa. Kolejną rzeczą, o której należy również pamiętać przy ocieplaniu pianką poliuretanową to fakt, że pianka otwartokomórkowa ma większe zdolności do nasiąkania wodą. Jeśli zależy nam na szczelnej izolacji miejsc wilgotnych, warto wybrać piankę zamkniętokomórkową. Dlatego właśnie,  jeśli ocieplamy dach pianka pur, zaleca się stosowanie paroizolacji od strony wnętrza budynku, aby nie narażać materiału na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Izolacja pianką – najważniejsze właściwości materiału

Ocieplanie pianką pur ma wiele właściwości przydatnych w budownictwie. Należy tutaj wspomnieć o takich cechach jak:

-duża tolerancja ekstremalnych temperatur (od minus 50 do plus 100 stopni);

– dwukrotnie niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż tradycyjne materiały;

-nie jest szkodliwa dla zdrowia;

-jest odporna na grzyby i pleśnie;

-nie lubią jej gryzonie i owady;

-pianka otwartokomórkowa nie starzeje się z upływem czasu – tj. nie traci swoich właściwości.

Do ocieplania pianką poliuretanową doskonale sprawdzi się metoda natryskowa. W takim systemie pracy można pokrywać:

  • poddasza użytkowe;
  • ściany;
  • stropy;
  • uszczelniać fundamenty.

Aplikacja materiału odbywa się pod ciśnieniem i za pomocą specjalnego pistoletu. Narzędzie to, zapewnia skuteczne ocieplenie pianką pur każdego zakamarka naszej inwestycji. Dzięki takiemu sposobowi aplikacji, izolacja pianką ma niesamowitą przewagę nad tradycyjnymi sposobami ocieplania. W standardowych sposobach, poprzez niestaranne wykonanie prac, często dochodzi do powstania mostków termicznych. Izolację pianką możemy również wykonywać, układając przygotowane w fabryce płyty poliuretanowe. Tak przygotowane płyty sprawdzają się zwłaszcza przy dużych powierzchniach. System taki doskonale sprawdzi się przy ocieplaniu:

– posadzki;

– płaskich i skośnych dachów;

– murów

Termomodernizacja pianką pur

Wtłaczanie pianki pod ciśnieniem, zapewnia równomierne i dokładne uszczelnienie remontowanego budynku. Ocieplanie pianką pur, zwłaszczą pianką otwartokomórkową, będzie najlepszym rozwiązaniem przy remoncie poddasza czy wypełnianiu konstrukcji szkieletowych. Izolacja pianką zamkniętokomórkowa to najlepszy materiał przy ocieplaniu fundamentów. Jest bowiem bardziej odporna na zgniatanie niż pianka otwartokomórkowa. Należy jednak pamiętać, aby w miejscach narażonych na działanie promieni UV, niezwłocznie zabezpieczyć piankę, pokrywając ją na przykład farbą akrylową. Jeżeli mamy stary dom lub mieszkanie wymagające gruntownego ocieplenia, warto zastanowić się nad skorzystaniem z programu “czyste powietrze”. Program ten powstał w 2008 roku. Jego główne założenie to wspieranie modernizacji, również pod kątem zmniejszenia strat ciepła. Ocieplanie pianką pur doskonale wpisuje się w ten program. Projekt dotyczy nie tylko nowych domów, ale również starszych budynków. Chcąc przystąpić do programu “czyste powietrze”, należy wypełnić i złożyć odpowiednie wnioski. Ze wszystkimi warunkami dofinansowania oraz niezbędnymi dokumentami, można zapoznać się na stronach rządowych w internecie.

Biorąc na szalę wszystkie zalety ocieplania pianką pur można dojść do wniosku, że jest to metoda, która wyprze tradycyjne sposoby ocieplania. Niestety w polskiej rzeczywistości, nadal bardziej liczy się początkowy koszt ocieplenia, niż końcowy efekt jaki możemy zaobserwować dopiero po kilku latach. Na trudności w  izolacji pianką wpływa niedostatek wykwalifikowanych ekip, potrafiących odpowiednio dobrać składniki do wytworzenia odpowiedniej pianki. Jeżeli jednak zastanowimy się jaki efekt otrzymamy przez ocieplenie dachu pianką pur, to dochodzimy do wniosku, że warto wydać więcej, w zamian za dach bez mostków termicznych. Dodatkowo, izolacja pianką nie zabiera tyle miejsca co chociażby izolacją wełną mineralną. Jest to ważny aspekt zwłaszcza przy remontach starszych budynków, gdzie nie możemy już wygospodarować więcej metrów kwadratowych. Dodatkowo, na korzyść technologii izolacji pianką przemawia szybkość ocieplania powierzchni. W zasadzie, na obecny moment, jest to metoda absolutnie bezkonkurencyjna. 

Na koniec – dokładność ocieplenia tą metodą również nie ma sobie równych. Aplikacja pod ciśnieniem zapewnia dotarcie w każdy zakątek, co przy tradycyjnych metodach jest wręcz niemożliwe.