Wszystko co musisz wiedzieć o blachach dachowych

Wraz z rozwojem budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego, nastąpił ogromny rozwój materiałów budowlanych. Blacha dachowa stała popularnym materiałem do pokrywania zarówno mniejszych jak i  większych połaci dachowych. Zauważyć warto, że cena blachy dachowej na tle innych materiałów służących do pokrywania dachu, jest bardzo atrakcyjna. Dzięki temu, materiał ten zdobywa coraz to szersze grono zwolenników.

Blacha dachowa – podstawowe rodzaje

Blachy dachowe można dzielić na wiele sposobów. Ceny pokryć dachowych z blachy mogą różnić się w zależności od użytego do jej produkcji materiału bazowego, zabezpieczenia antykorozyjnego, sposobu tłoczenia blachy czy też pokrycia blachy powłoką ochronną. Niemniej jednak, podstawowy podział jaki możemy zauważyć przeglądając fachowe fora to:

– blacha trapezowa;

– blachodachówka;

– blacha płaska na dach;

– blacha na rąbek.

Przeczytaj również: Pokrycia dachowe Poznań i okolice

Blacha trapezowa to nic innego jak blacha stalowa z charakterystycznym tłoczeniem, przypominającym trapez. Wielkość tłoczenia ma decydujący wpływ na zastosowanie danego pokrycia oraz na cenę blachy dachowej tego rodzaju. Mniejsze profile, do rozmiaru T-35, używane są w budownictwie jednorodzinnym lub wielorodzinnym. Blachy o wyższym tłoczeniu są zazwyczaj dedykowane do pokrywania budynków przemysłowych lub hal magazynowych.

Blachodachówka, jak sama nazwa wskazuje, przypomina swoim kształtem dachówki ceramiczne lub cementowe. Cena blachy dachówkowej jest uzależniona od wielu czynników. Obecnie, czołowi producenci w droższych odmianach blachodachówki, oferuję gwarancję nawet trzydziestoletnią na kolor. Na koszt blachy dachowej będzie miał również wpływ stopień zabezpieczenia blachy przeciw korozji. Najtańszy materiał, to blacha stalowa dwustronnie ocynkowana, droższe zawierają stopy aluminium i cynku z dodatkami krzemu. 

Blacha płaska to wśród blach kopciuszek. Jednak łatwość układania nie tylko na dachach płaskich powoduje, że jest to materiał coraz chętniej wykorzystywany. Szybkość układania i ograniczenie strat do minimum, powodują wzrost zainteresowania inwestorów tym rozwiązaniem. Koszt blachy dachowej płaskiej jest niższy, porównując do blachodachówki czy blachy trapezowej.

Blacha układana na rąbek, to najstarszy sposób układania blachy. Sama technologia była już stosowana wiele lat temu. Do zastosowania jej potrzebne sa jednak specjalistyczne narzędzia, które nie każda firma dekarska posiada. Wpływa to oczywiście na cenę pokryć dachowych z blachy tego rodzaju.

Ceny pokryć dachowych z blachy w zależności od jej rodzaju

Ceny pokryć dachowych z blachy uzależnione są nie tylko od rodzaju użytego materiału dachowego ale również od zaawansowania prac dodatkowych. Na przykład, przy użyciu blachy płaskiej, ważne jest sztywne podłoże. Dlatego zaleca się dodatkowe odeskowanie czy to przy pomocy desek, czy płyt drewnopochodnych. Ma to na celu usztywnienie konstrukcji dachu jak również stworzenie powierzchni na której będzie można blachę płaską położyć. Na całkowity koszt położenia blachy dachowej złoży się więc zastosowanie odpowiedniej folii paroizolacyjnej, ocieplenie, łaty i kontrłaty. Nie należy też zapominać o zabezpieczeniu przed gryzoniami i ptakami poprzez nałożenie specjalnej siatki, zwanej potocznie “wróblówką”. Niezależnie jaki wybierzemy materiał, to na całkowitą cenę pokrycia dachowego z blachy będą mieć również wpływ koszty robocizny. Wybranie odpowiedniej ekipy dekarskiej, która oprócz położenia będzie również potrafiła fachowo doradzić, jest tak ważnym etapem, że należy poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. W przeciwnym razie, cena blachy dachowej wraz z jej położeniem, może rażąco odbiegać od zakładanego na ten cel budżetu. 

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, cena blachy dachowej jako materiału do pokrycia połaci dachowych, jest bardzo korzystna. Dodatkowo, do zalet należy zaliczyć długą gwarancję na utratę koloru oraz kilkadziesiąt lat gwarancji na wytrzymałość tego materiału. Bogata kolorystyka daje szerokie możliwości dostosowania bryły budynku do otoczenia oraz zaspokojenie gustów nawet najbardziej wymagających inwestorów. W takim świetle ceny pokryć dachowych z blachy wyglądają bardzo atrakcyjnie.