Blacha płaska – zastosowanie i zalety

Blacha płaska to jeden z ciekawszych materiałów wśród blach stosowanych do pokrycia dachowego. Używanie jej, to najstarsza metoda stosowana w budownictwie. Pierwszy raz tego materiału użyto około 1200 roku naszej ery. W początkowej fazie, ze zrozumiałych względów, mogły na nią pozwolić sobie tylko osoby majętne. Dlatego, ze względu na ówcześnie wysoką cenę płaskiej blachy, stosowano ją głównie na budynkach sakralnych lub zamkach. 

Zastosowanie i zalety blachy płaskiej 

W XXI wieku nadal spotykamy ten typ pokrycia dachowego. Blacha płaska wciąż jest stosowana do renowacji dachów, szczególnie na zabytkowych budynkach. Nadal wykorzystywana jest też do pokrywania budowli sakralnych. Niemniej jednak blacha płaska, zwana też przez innych “układaną w rąbek stojący”, jest coraz częściej spotykana na domach jednorodzinnych. Blachę płaską zaleca się do stosowania na dachach, gdzie kąt nachylenia wynosi minimum 5°. Blacha płaska najchętniej produkowana była z miedzi. Materiał ten dawał trwałość pokrycia nawet do 300 lat. Oprócz niesamowitej trwałości, miedź zapewniała też walory estetyczne. W początkowej fazie była w  kolorze lekko rudym a w późniejszej pokrywa się patyną. Patyna daje niespotykany kolor, ale i konserwuje pokrycie dachowe. Niestety cena arkusza blachy płaskiej wykonanej z miedzi jest dla wielu inwestorów zbyt wysoka. Korzystniej przedstawia się cena blachy płaskiej wykonanej w technologii cynkowo-tytanowej. Jej trwałość jest nadal zadowalająca, bo wynosi średnio od 120 do 140 lat. 

Blacha płaska – cena w zależności od rodzaju 

Cena blachy płaskiej w zależności od rodzaju jest zróżnicowana. Cena za m2 blachy płaskiej jest stosunkowo wysoka w przypadku miedzi lub technologii cynkowo-tytanowej. Inaczej to wygląda w przypadku ceny arkusza blachy płaskiej wykonanej ze stali dwustronnie ocynkowanej lub stalowej powlekanej alucynkiem. Jest to już pułap cenowy dostępny dla każdego inwestora. Niestety coś za coś – nie możemy w tych przypadkach liczyć na podobną trwałość, jak w przypadku blachy wykonanej w technologii cynkowo-tytanowej. Blacha płaska może występować w arkuszach albo w rolkach. Jest to chyba jedyny na chwilę obecną materiał z metalu, który spotkać można pakowany w rolkę. Cena blachy płaskiej jest zatem uzależniona głównie od materiału z jakiego jest ona wykonana. W mniejszym zaś stopniu zależy od formy w jakiej jest sprzedawana.

Co pod pokrycie z blachy płaskiej? 

Blacha płaska układana jest na sztywnej połaci dachu. Usztywnienie dachu ma dwa podstawowe cele: 

-wzmacnia konstrukcję dachu; 

-stwarza płaszczyznę do położenia blachy płaskiej

W tym celu najczęściej stosowane są materiały: 

-płyta OSB; 

-deska z impregnatem lub bez. 

Paradoksalnie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie drewna z brakiem impregnacji. Wynika to z faktu, że impregnaty to związki chemiczne, które mogą niekorzystnie działać na stalowy materiał, z jakiego jest wykonana blacha płaska. Dlatego przy sztywnych połaciach, gdzie wiemy, że został użyty impregnat, stosuje się specjalne maty. Dzięki temu, blacha płaska nie przylega bezpośrednio do połaci dachu a dodatkowo mamy zapewnioną odpowiednią wentylację. Zapobiega to skraplaniu się wody, dzięki temu unikamy zawilgocenia połaci dachu. 

Metody łączenia blachy płaskiej

Należy pamiętać, że blacha płaska podlega prawom fizyki. Pod wpływem słońca (czyli temperatury) rozszerza się. Natomiast gdy słońce zajdzie lub zacznie padać deszcz, schładza się i kurczy. W związku z tym, jeżeli decydujemy się na blaszany dach należy pamiętać, aby położyć odpowiednią matę dystansującą. Podkładka ta zabezpiecza blachę przed przecieraniem się o nierówności połaci dachu. Blacha płaska jest łączona na tzw. rąbek stojący. Jest to bardzo trwałe połączenie poszczególnych arkuszy. Do prawidłowego wykonania tej czynności potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Wybierając ekipę dekarską, warto zwrócić na to uwagę. 

Abstrahując od ceny dachy płaskiej, nie należy ona do najprostszych metod pokrycia dachu. Jeżeli już decydujemy się na takie rozwiązanie, trzeba odpowiednio wcześniej wyszukać sprawdzone ekipy dekarskie. Diabeł tkwi w szczegółach ale znając je, możemy być spokojni o długie użytkowanie takiego dachu. Oczywiście można zastosować inny materiał do pokrycia. Trudno jednak wyobrazic sobie projekt nowoczesnego domu ze spadzistym dachem, który jest pokryty gontem papowym lub tradycyjną dachówką.