Położenie blachy na dach a koszty

Budując dom, musimy podejmować wiele trudnych decyzji. W części z nich sugerujemy się względami estetycznymi a w innych finansowymi. Jedną z ważniejszych decyzji jest ta odnośnie wyboru pokrycia dachowego. To, ile kosztuje położenie blachy trapezowej, blachodachówki czy dachówki, będzie miało istotny wpływ na decyzję wielu osób. 

Blachodachówka czy blacha trapezowa – co lepsze? 

Decydując się na wybór blachodachówki lub blachy trapezowej, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Takim czynnikiem mającym decydujący wpływ, jest oczywiście cena krycia dachu za metr. W poszczególnych produktach, cena za metr krycia dachu, może znacznie się różnić. Wpływ na całkowitą cenę krycia dachu ma: 

-materiał z jakich są wykonane poszczególne pokrycia dachowe; 

-sposób zabezpieczenia antykorozyjnego pokryć dachowych; 

-kształt oraz kolor poszczególnych pokryć. 

Materiał z których są wykonane pokrycia dachowe będzie miał istotny wpływ na żywotność naszego dachu. Najprostszym materiałem używanym do produkcji pokryć jest blacha dwustronnie ocynkowana. Obecnie producenci wykorzystują coraz to nowsze technologie do jej produkcji. Nowe technologie wydłużyły żywotność blachodachówek czy blach trapezowych, ale mają też wpływ na to ile kosztuje położenie blachy na dachu.  

Cena za metr krycia dachu, jest również zależna od jakości zabezpieczenia antykorozyjnego.  Dzisiejsze pokrycia dachowe wykonane z blachy, poprzez zaawansowane zabezpieczenia antykorozyjne, wytrzymują nawet kilkadziesiąt lat. Cennik krycia blachodachówką  w dużej mierze zależy właśnie od tego czynnika. Zakłada się, że jakość i sposób zabezpieczenia może dawać różnicę nawet kilkunastu procent w cenie całkowitej. Kształt oraz kolor również potrafią mieć wpływ na cenę.  Jednoznacznie widać, że kształt oraz wysokość tłoczenia, mają również wpływ na cenę za metr krycia dachu. Na szczęście, szeroka gama kolorów, jest dostępna w podobnej cenie w obrębie tego typu pokryć  dachowych. 

Przeczytaj również: Ile kosztuje położenie blachy na dach?

Cennik krycia dachu blachodachówką 

Wybierając pokrycie dachu blachodachówką, warto przedtem sprawdzić, ile kosztuje położenie blachy na dach. Wpływ na cenę oprócz ceny samego materiału, mają również koszty przygotowania dachu oraz robocizna ekip dekarskich. Przygotowanie dachu do krycia blachą jest nieco tańsze niż w przypadku przygotowania do pokrycia dachówką cementową lub ceramiczną. Oszczędność wynika między innymi z możliwości zastosowania lżejszej konstrukcji dachu, dzięki na przykład krokwiom o mniejszym przekroju. Koszt robocizny ekip dekarskich, teoretycznie też jest niższy niż w przypadku pokryć cementowych lub ceramicznych. Dzięki temu, cena za metr krycia dachu przedstawia się korzystniej dla inwestora. 

Cennik krycia dachu blachą trapezową 

Na to, ile kosztuje położenie blachy trapezowej, mają wpływ podobne czynniki jak przy blachodachówce. Tak samo jak w przypadku blachy na dach, cena za metr krycia dachu blachą trapezową, jest również korzystna. Blachy trapezowe układa się szybko, głównie ze względu na duże powierzchnie arkuszy. Dzięki temu cennik robocizny pokryć dachowych tymi materiałami jest atrakcyjny dla inwestora.

Sprawdź również: Od czego zależy cena blachy trapezowej?

Cennik pokryć dachowych robocizna 

Przeglądając fachowe portale omawiające tematykę budowlaną zauważymy, że koszt robocizny stanowi wysoki procent całkowitego kosztu budowy. W związku z tym warto z dużym wyprzedzeniem czasowym zrobić odpowiednie rozeznanie, jak waha się koszt robocizny ekip dekarskich. Wiedząc, ile kosztuje położenie blachy na dach, jesteśmy w stanie zabezpieczyć odpowiednie środki na ten cel. Ponadto mamy możliwość zarezerwowania odpowiednio wcześniej ekipy, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że budowa zostanie ukończona w odpowiednim czasie. 

Jak widać, jesteśmy w stanie przewidzieć, ile będzie kosztować położenie blachy trapezowej, blachodachówki czy dachówki ceramicznej. Warunkiem jest, aby odpowiednio wcześnie zrobić szczegółowe rozeznanie zarówno w kosztach materiałów jak i cennikach robocizny pokryć dachowych. Powinniśmy wcześniej wybrać materiał do pokrycia dachu oraz wyszukać i zarezerwować ekipę dekarską.