Od czego zależy cena położenia blachy trapezowej?

Kiedyś  dach pokryty blachą, można było spotkać głównie na budynkach przemysłowych lub gospodarczych. Obecnie, stale rozwijająca się technologia produkcji blachy dachowej, pozwala na coraz to szersze jej zastosowanie. Zarówno ten fakt, jak i atrakcyjność ceny krycia dachu blachą trapezową powoduje, że inwestorzy bardzo często sięgają po ten materiał. 

Przeczytaj również: Montaż blachy trapezowej

Co ma wpływ na ceny blachy trapezowej? 

Największy wpływ na cenę krycia dachu blachą trapezową ma materiał wykorzystany do jej produkcji. Najczęstszy podział surowca pierwotnego to: 

blacha ocynkowana;

blacha alucynk;

blacha powlekana poliestrem

Pierwszy z surowców to najstarszy, ale i najtańszy produkt. Jego wykorzystanie powoduje, że cennik krycia dachu blachą trapezową otrzymaną z tego materiału, jest bardzo korzystny. Dlatego właśnie ten rodzaj blachy ma nadal wielu zwolenników. Do produkcji blachy z alucynku wykorzystywana jest wysoko zaawansowana technologia. Jest to stop cynku, aluminium i niewielkich ilości krzemu, co sprawia, że wyprodukowana blacha jest odporna na korozję. Cena położenia blachy trapezowej jest najwyższa jeśli do jej produkcji wykorzystana została blacha powlekana poliestrem. Blacha z tego surowca jest najbardziej wytrzymała na korozję oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Charakteryzuje się również dużą sztywnością. Pomimo, że cena położenia blachy trapezowej tego rodzaju jest najwyższa, to jest to najczęściej zalecany materiał do użycia w budownictwie mieszkalnym. 

Biorąc pod uwagę powyższe punkty okazuje się, że cennik krycia blachą trapezową, będzie ściśle uzależniony od surowca pierwotnego wykorzystanego do produkcji pokrycia. 

Blacha trapezowa na dach

Duży wpływ na cennik krycia dachów blachą trapezową ma również konstrukcja połaci dachu. Wiadomo, że usługa pokrycia dachu płaskiego, który jest łatwiejszy dla ekip dekarskich, będzie niższa niż w przypadku dachu spadzistego. Trzeba również pamiętać, że nie każdy dach nadaje się do krycia tą blachą. Pomimo niskiej ceny układania blachy trapezowej, jest ona niewskazana do dachów o skomplikowanych konstrukcjach. Jeśli projekt uwzględnia duże nachylenia połaci lub na przykład dodatkowe lukarny, warto zastanowić się nad wyborem innego materiału. Cena pokrycia dachu blachą trapezową będzie najlepsza w przypadku prostych oraz dużych płaszczyzn. Dodatkowo przy większych inwestycjach, jesteśmy w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki u ekip dekarskich. Znając dokładne ilości materiału potrzebnego do pokrycia dachu, warto wysłać zapytania ofertowe do kilku firm dekarskich. Daje to możliwość wyboru  firmy, w której cena położenia blachy trapezowej na naszym budynku będzie najbardziej atrakcyjna.

Cena krycia dachu blachą trapezową 

W ostatnich latach obserwujemy intensywniejsze tempo budownictwa mieszkalnego niż na przykład 20 lat temu. Nie jest to korzystna informacja dla inwestora. Wraz z intensywnym rozwojem budownictwa, zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników. Cena położenia blachy trapezowej jest atrakcyjna, ale praca ta musi być wykonana bardzo starannie. Konkurencja na rynku budowlanym jest bardzo duża ale mimo tego w wielu rejonach Polski dostępność ekip dekarskich jest ograniczona. W województwach, gdzie obserwuje się intensywny wzrost budownictwa, wynajęcie wykwalifikowanej ekipy, w krótkim terminie jest wręcz niemożliwe. Duży popyt na ekipy dekarskie, przekłada się niestety na cenę krycia dachu blachą trapezową.