Montaż blachy trapezowej
Blacha trapezowa, jako materiał do krycia dachu, zdobywa coraz większe grono zwolenników. Montaż blachy trapezowej jest prostszy niż na przykład dachówek. Przekłada się to na mniejszy koszt robocizny. Również przygotowanie połaci dachu nie generuje tak dużych kosztów jak pod pokrycie dachówką cementową lub ceramiczną.
Przeczytaj również: Blacha trapezowa – czy warto?
Rodzaje blachy trapezowej do krycia dachu
Bardzo duże znaczenie przy montażu blachy trapezowej ma jej profil. Każdy producent wprowadza podział swoich blach właśnie ze względu na wysokość profilu. Podstawowy podział może mieć nawet rozpiętość od kilku, aż do 55 milimetrów. To właśnie ten parametr będzie miał decydujące znaczenie przy kryciu dachu blachą trapezową. Ze względu na wysokość profilu wyróżniamy:
– Blachy o profilu T-8 (8 mm);
– Blachy o profilu T-12 (12 mm);
– Blachy o profilu T-14 (14 mm);
– Blachy o profilu T-18 (18 mm);
– Blachy o profilu T-35 (35 mm);
– Blachy o profilu T-55 (55 mm).
Blachy T-8 i T-12 są wykorzystywane do krycia mało powierzchniowych dachów, takich jak: altany, wiaty garażowe, małe hale. Profile T-14, to produkty przeznaczone przede wszystkim na elewacje, bramy lub podbitkę dachową. T-18, to blachy do układania na dachach o kątach nachylenia nie mniejszych niż 9°. Dwa najwyższe profile (35 mm i 55 mm), to blacha trapezowa montowana na dachach o dużej rozpiętości oraz na wielkich halach przemysłowych lub handlowych. Ich głównymi zaletami są duża sztywność i wytrzymałość konstrukcji. Najlepsza do krycia dachu blacha trapezowa wykonana jest z ocynkowanej stali. Jest ona odporna na wilgoć i bezpośrednie działanie wody. Przez to wykazuje właściwości antykorozyjne. Zanim odbędzie się montaż blachy trapezowej należy wybrać produkt dostosowany parametrami do konkretnych warunków. W przypadku dachów o dużym nachyleniu, należy kupić materiał posiadający odpowiednie wzmocnienia. Zapewnia to lepszą wytrzymałość na przykład przed szybko usuwającym się z dachu śniegiem.
Montaż blachy trapezowej – jak przygotować dach?
Montaż blachy trapezowej nie jest prosty. Materiał ten wymaga od inwestora wcześniejszego, odpowiedniego przygotowania połaci dachowej. Najlepiej, jeśli zajmuje się tym doświadczona ekipa dekarska, która doskonale wie, jak układać blachę trapezową. Dach powinien być najpierw odpowiednio ocieplony i pokryty folią lub membraną izolacyjną. Użycie specjalistycznej membrany zapewnia odpowiednią wentylację dachu. W przypadku starych połaci dachowych, które pozbawione są ocieplenia, warto przed montażem blachy trapezowej zastosować odpowiednie materiały wygłuszające.
Bez wygłuszenia, blacha wykazuje silne właściwości akustyczne. Jest to niestety jej główna wada. Oznacza to, że w pomieszczenia znajdujących się pod nie wygłuszonym dachem, uderzanie deszczu będzie bardzo słyszalne. Zanim rozpocznie się układanie blachy na dachu, niezbędne jest przygotowanie również pasa nadrynnowego, który zapewnia odpowiednie odprowadzenie deszczówki z dachu do rynny. Oprócz tego, należy mieć świadomość, że pomiędzy konstrukcją dachu a blachą jest spora szczelina. Aby nie przedostawały się przez nią gryzonie lub ptaki nie robiły tam gniazd, stosuje się specjalistyczne siatki. Potocznie nazywane są one “wróblówkami”. Dopiero na tak przygotowaną połać, dekarz montuje konstrukcję do układania blachy na dachu, zwaną przez niektórych rusztem. Jest to stelaż z drewna, zbudowany z łat i kontrłat.
Blacha trapezowa – montaż krok po kroku
Blachę trapezową bez względu na jej wysokość wytłoczenia, zawsze układa się według określonych reguł. Zatem, jak zamontować blachę trapezową na dachu? Przede wszystkim należy pamiętać, aby przed kryciem dachu blachą trapezową, zastosować odpowiednią membranę dachową. Pełni ona kilka ważnych funkcji:
– Chroni ocieplenie dachu przed wilgocią z zewnątrz;
– Zabezpiecza przed przedostawaniem się wiatru przez ocieplenie z wełny szklanej bądź mineralnej;
– Odprowadza na zewnątrz skroplinę z ocieplenia dachowego.
Układanie blachy trapezowej na dachu płaskim czy spadzistym można zacząć od dowolnego miejsca. Nadrzędna zasada jest jednak taka, by robić to w przeciwnym kierunku do podmuchów wiatru. Należy pamiętać, że arkusze blachy na ogół mają dużą powierzchnię i zachowują się na wietrze podobnie jak żagiel. Kolejną rzeczą, którą trzeba wiedzieć jest to, ile zakładki na blachę trapezową pozostawić. Szerokość zakładu waha się w zakresie 150-300 mm i jest zależna od rodzaju użytej blachy. W przypadku gdy arkusz materiału jest zbyt krótki i nie pokrywa jednocześnie całej długości dachu, kładzenie blachy trapezowej należy zacząć od najniższego punktu. Kolejne arkusze kładzie się powyżej, kończąc na kalenicy. Blachę trapezową przykręca się specjalistycznymi wkrętami, które również stanowią rodzaj izolacji przed przesiąkaniem wody.
Obróbki blacharskie po położeniu blachy trapezowej na dachu
Istotą obróbek blacharskich po montażu blachy trapezowej, jest zarówno uzyskanie estetycznego wyglądu połaci dachowej jak i uszczelnienie pokrycia dachowego. Położoną wcześniej blachę trapezową, szczególnie na załamaniach dachu i krawędziach połaci, należy w prawidłowy sposób wykończyć. Daje to odpowiednią izolację przed deszczem i wiatrem. Staranność wykonania prac na tym etapie, jest równie ważna co samo układanie blachy na dachu. Nie powinno się montować obróbek, jeśli jest ryzyko, że będą się one stykały z niewyschniętym klejem bądź świeżą zaprawą murarską. Blacha zabrudzona tymi materiałami może ulec uszkodzeniu na skutek korozji lub innych reakcji chemicznych. Budowa dachu z blachy trapezowej bez jej starannego wykończenia, może skutkować w późniejszym czasie, trudnymi do zlokalizowania zaciekami dachu a nawet sufitu wewnątrz budynku. Do standardowych obróbek należą: pasy nadrynnowe, pasy podrynnowe oraz wiatrownice. Konieczne jest również dokładne zabezpieczenie przy kominie, rurach wywiewnych, kalenicy i antenach.
Dach to jedna z najważniejszych części budynku. O ile nie dużą krzywiznę ścian, można jeszcze skorygować różnymi materiałami, o tyle źle zamontowana blacha trapezowa, przysporzy samych kłopotów.