Ile kosztuje blacha na dach?

Wybór pokrycia dachowego, to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy domu. Ma to wpływ na odpowiedni dobór więźby oraz koszt samego pokrycia dachu. Wśród wszystkich pokryć, blacha dachowa jest coraz chętniej wybierana jako materiał do pokrycia dachu. To, ile kosztuje blacha na dach, zależy od wielu czynników. 

Rodzaje pokryć dachowych 

Wśród pokryć dachowych jest duży wybór. Praktycznie do każdego projektu można dopasować odpowiednie pokrycie. Wśród pokryć dachowych, coraz większe uznanie zdobywa blacha dachowa. Arkusz blachy na dach jest tańszy w położeniu, niż obłożenie dachu o podobnych wymiarach  dachówką ceramiczną. Ma to wpływ wiele czynników. Niższy koszt blachy na dach w porównaniu do innych pokryć, wynika również z niższych kosztów robocizny ekip dekarskich. Arkusz blachy dachowej sprawdzi się również w przypadku, gdy trzeba w bardzo krótkim czasie przykryć duże przestrzenie . Na to, ile kosztuje blacha na dach, ma wpływ zarówno jej rodzaj oraz grubość i wielkość arkuszy.   

Czytaj również: Pokrycia dachowe Poznań i okolice

Od czego zależy koszt blachy na dach? 

Arkusz blachy na dach może mieć różne wymiary. O ile szerokość blach jest na ogół podobna-tj. +/- 1250 mm, to długość może być już mocno zróżnicowana. Blachy potrafią nawet osiągnąć 9000 mm długości. Nie tylko jednak wielkość arkusza ma wpływ na cenę blachy dachowej za m2. Arkusz blachy dachowej może być wykonany w różnych technologiach. Najprostsza i najtańsza, to obustronnie ocynkowana i pokryta kolorem. Cena za m2 blachy dachowej będzie wyższa w przypadku np. stopu alucynku + farba. Duże znaczenie ma też kształt blachy dachowej. Blacha trapezowa, blachodachówka mogą różnić się cenowo w przeliczeniu na m2. To jaką blachą dachową pokryjemy nasz dach, trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować.  Ma to duże znaczenie np. przy rozstawie podbudowy dachowej. Inny rozstaw kontrłat będzie wymagany dla blachy trapezowej a inny dla blachodachówki. Dobrym pomysłem, jest skonsultowanie się przed wyborem pokrycia dachowego, z doradcą w sklepie, w którym zamierzamy dokonać zakupu.

Czytaj również: Ceny papy na dach

Ile kosztuje blacha dachowa?

Cena za m2 blachy dachowej nie musi być jednakowa w każdym województwie. W dobie sprzedaży artykułów przez internet, można łatwo porównać ceny w poszczególnych miejscach. Wpływ na to, ile kosztuje blacha na dach ma wiele czynników, które były w skrócie wcześniej opisane. Generalnie blacha dachowa uchodzi za jeden z tańszych materiałów wykorzystywanych do pokryć dachowych. Należy również wspomnieć, że czołowi producenci stale doskonalą proces jej produkcji. Dzisiaj arkusze blachy na dach mają dłuższą gwarancję na żywotność chociażby koloru, niż te produkowane 10 lat temu. Często spotyka się już blachy z gwarancją bezterminową na samo użytkowanie. Oznacza to, że może nieznacznie utracić kolor, ale nadal będzie spełniać kryteria użytkowe.  

Czytaj również: Jak dobrać kolor dachu?

Dach blaszany cena 

Arkusz blachy na dach może mieć różną cenę uwarunkowaną przez: 

– wielkość arkusza; 

– materiału z jakiego jest wykonana blacha; 

– materiału jakim jest blacha pokryta oraz od samego typu blachy – trapezowa, płaska, blachodachówka 

Dla przykładu, w niektórych sklepach, cena za m2 blachy na dach wynosi odpowiednio: 

– dla blachy płaskiej poziomie od 20 zł/m2; 

– dla blachodachówki modułowej kształtuje się na poziomie od 30 zł/m2; 

– dla blachodachówka z posypką mineralną zaczyna się od 50 zł/m2 

Są to orientacyjne ceny, gdyż ten sam arkusz blachy na dach, może różnić się cenowo w zależności od popytu jaki występuje w danym regionie. Analizując, ile kosztuje blacha na dach warto sprawdzić, czy sprzedawca nie oferuje w cenie zakupu, transportu do miejsca inwestycji. Nie jest bowiem tajemnicą, że koszt transportu nie jest niski co w efekcie uszczupli budżet inwestora. Ostatnim, ale istotnym czynnikiem mający wpływ na koszt blachy na dach jest koszt ekip wykonawczych. Wykwalifikowane zespoły pracownicze, potrafiące szybko i fachowo położyć pokrycia dachowe, oferują zróżnicowane stawki. Niemniej stawki te są na tyle wysokie, że mają znaczący wpływ na cenę blaszanego dachu. Innym problem jest ich dostępność. Dlatego warto odpowiednio wcześniej wyszukać ekipę dekarską aby mieć możliwość dokładnego ustalenia budżetu prac.

Dach blaszany w obecnej technologii produkcji oraz gamie kolorystycznej, niczym nie ustępuje innym pokryciom dachowym. Koszt blachy na dach, jej trwałość połączona z ciekawym kształtem oraz kolorystyką, jest na tyle atrakcyjny, że stanowi udaną alternatywę dla ceramicznych pokryć dachowych.