Ceny papy na dach
Papa to tworzywo mające szerokie zastosowanie w budownictwie. Jej podstawowym zadaniem jest izolacja powierzchni budynków mieszkalnych, gospodarczych czy wiat garażowych . Decydując się na konkretny produkt, warto zrobić rozeznanie odnośnie cen pap dachowych oraz ich wad i zalet. Różnice pomiędzy tymi materiałami są bardzo duże. Do wyboru mamy produkty mniej lub bardziej uniwersalne, co oczywiście ma wpływ na koszt papy na dach.
Przeczytaj również: Jaki jest cennik krycia papą termozgrzewalną?
Papa na dach – cena
Papy stosuje się do izolacji pionowej, która jest wykorzystywana na przykład przy fundamentach. Natomiast do izolacji poziomej (dachy), zastosowanie ma zupełnie inny rodzaj pap. Na to ile kosztuje papa na dach ma wpływa wiele czynnikow. W sklepach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych, znaleźć można różne typy pap. Koszt papy na dach uzależniony jest również od konstrukcji dachu, na którym papa ma być położona. W związku z tym wyróżniamy papy:
– do dachów płaskich;
– do dachów spadzistych;
– do dachów zielonych.
Te ostatnie to obecnie najpopularniejszy trend w eko-budownictwie. Do izolacji zielonych dachów konieczne jest zastosowanie specjalnych materiałów. Niewątpliwie wpływa to również na cenę papy na dach. Do takich nowoczesnych rozwiązań niezbędne jest wykorzystanie np. papy z wkładką antykorzenną, czy papy wierzchniego krycia do izolacji. Ceny specjalistycznej papy dachowej są oczywiście wyższe niż tej bardziej uniwersalnej.
Cena papy na dach a jego typ
W większości konstrukcje dachowe możemy podzielić na drewniane lub betonowe. Te ostatnie znane są pod nazwą stropodachy. Jeśli drewniany dach wykazuje właściwości rozprężające, powinno stosować się papy o podłożu np. z welonu szklanego. Da to pewność, że w trakcie użytkowanie nie ulegnie ona rozerwaniu. Dlatego właśnie, szukając odpowiedniego materiału izolacyjnego, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę papy na dach, ale przede wszystkim na jej właściwości. Przykładowo, na dachu spadzistym o dużym kącie nachylenia, nie możemy zastosować papy termozgrzewalnej. Pod wpływem warunków atmosferycznych ( wysoka temperatura latem), materiał mógłby się z dachu osunąć. Jak widać dobór materiału nie może być przypadkowy. Znając konstrukcję dachu, trzeba wybrać produkt o odpowiednich parametrach. W tym zakresie koszty papy na dach również się różnią.
Ile kosztuje papa na dach w sklepie internetowym?
Zakup papy na dach w sklepach internetowych ma wiele zalet. Klient ma możliwość porównania wielu produktów w jednym czasie. Do wglądu dostępne są dostępne ceny papy dachowej, dokładna specyfikacja oraz przykładowe zastosowania. Dodatkowym atutem jest to, że częstokroć koszt transportu i jego organizacja leży po stronie sprzedającego. Kupujący pokrywa jedynie koszt papy na dach. Sklep stacjonarny natomiast daje możliwość wcześniejszego obejrzenia produktu czy nawet jego sprawdzenia na wystawie pokazowej. Śledząc sklepy stacjonarne, zwłaszcza duże markety budowlane zauważymy, że obecnie cena papy na dach, nie jest uzależniona od województwa. Ceny są właściwie ujednolicone. Zapewne wymusza to polityka sieci. Nieco inaczej przedstawia się koszt robocizny. W województwach o dużej stopie bezrobocia, koszt robocizny będzie niższy. Szacując koszt izolacji naszego dachu, należy prześledzić zarówno cenę samej papy dachowej jak i robocizny.
Cena papy na dach obecnie
Znaczący wpływ na cenę papy na dach ma jej zastosowanie. Drugim, czynnikiem jest niewątpliwie proces jej produkcji. W przypadku zastosowania pap posiadających wzornictwo, na przykład gont papowy, cena jest uzależniona od użytych do produkcji materiałów. Gont papowy to również rodzaj papy, jednak sposób jego montażu jak i wygląd są zupełnie inne. Materiał ten może przypominać kształtem nawet dachówkę. Oczywiście ma to wpływ na to ile kosztuje papa na dach w wybranym modelu. Podstawową zaletą gontu papowego, jest możliwość położenia go na dachu o bardzo dużym nachyleniu. Dodatkowo, bogate wzornictwo czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem. Do wyboru mamy gonty o różnym kształcie i kolorze.