Dom z płaskim dachem – czy warto?

Twierdzenie, że dachy płaskie budowane były wyłącznie w ubiegłym wieku nie jest do końca prawdziwe. Obecnie również chętnie sięga się po tego typu rozwiązania. Czy domy z płaskim dachem są droższe w budowie niż te z dachem spadzistym?

Dla kogo są projekty domów z płaskim dachem?

Tego typu projekty można dzisiaj spotkać prawie w każdym zakątku kraju. Nasuwa się jednak pytanie, czy zawsze można taki dach w swoim domu wykorzystać? Jest kilka warunków, na które trzeba zwrócić uwagę, nim wybierze się np. dom piętrowy z płaskim dachem. Musimy upewnić się, czy na terenie na którym zamierzamy postawić budynek, dach płaski jest dopuszczony przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Projekty domów parterowych z płaskim dachem są coraz bardziej popularne, dlatego warto wiedzieć jak przepisy definiują dach płaski. Za taki dach uważa się, nachylenie nie większe niż 12º. Ma to znaczenie zwłaszcza na terenach, gdzie występuje duże natężenie opadów śniegu. Nie jest bowiem tajemnicą, że na takich dachach śnieg zalega bardziej niż na dachach spadzistych.

Czytaj również: Ile kosztuje krycie dachu papą termozgrzewalną?

 Wady i zalety nowoczesnych domów z płaskim dachem

Ze względu na nachylenie powierzchni dachu, konstrukcje te często nie uzyskują pozwolenia na budowę na terenach o dużym natężeniu opadów śniegu. Taka budowa dachu sprzyja zaleganiu połaci śniegowych co może być przyczyną uszkodzenia domu z płaskim dachem. Nawet w przypadku uzyskania zgody na taki typ dachu, właściciel posesji powinien mieć świadomość, o konieczności cyklicznego jego odśnieżania. Niewątpliwymi zaletami projektów domów z płaskim dachem są:

-lepsza izolacja cieplna;

-większa wytrzymałość konstrukcji dachu płaskiego na silne podmuchy wiatru;

-możliwość wykorzystania dachu do celów rekreacyjnych – np. tzw. zielone ogrody. Przy dachach spadzistych takie rozwiązanie jest raczej niewykonalne.

-tańszy koszt pokrycia dachu;

Czy domy parterowe z płaskim dachem są tańsze?

Literatura fachowa określa tego typu konstrukcję, jako tańszą mniej więcej o 20% niż dach spadzisty. Czasami jest to większa dysproporcja. Na wielkość różnicy, ma wpływ wiele czynników np. drewno użyte do konstrukcji więźby dachowej, czy koszty materiału użytego do pokrycia dachu. Czy niższy koszt to jedyny argument jakim warto się kierować przy wyborze projektu. Obecnie domy kwadratowe z płaskim dachem są kojarzone jako nowoczesne budownictwo. Domy te są często doskonale doświetlone, a przez to że nie posiadają skosów, lepiej wykorzystują przestrzeń użytkową.