Jak dobrać kolor dachu?

Podczas budowy domu konieczne jest podjęcie wielu ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest ta, jaki kolor dachu wybrać. Nie da się ukryć, że kolor dachu niesamowicie wpływa na całkowity wygląd budynku. Dom jako bryła, powinien być utrzymany w spójnej kolorystyce i stylu. Zmiana koloru dachu jest oczywiście możliwa, ale wymaga dodatkowego nakładu finansowego i pracy.  Dlatego właśnie warto już na samym początku projektowania dobrze przemyśleć jaki kolor blachy na dach, czy dachówki wybrać. 

Dach grafitowy czy czerwony? 

We współczesnych, klasycznych projektach domów czerwony, brązowy, czarny czy grafitowy dach, sa najpopularniejsze. W wielu przypadkach to, jaki kolor dachu będziemy mieć, uzależnione jest od ustalonych wcześniej warunków zabudowy. Czasem na to jaki kolor blachodachówki wybierzemy, ma wpływ chęć wpasowania się w sąsiedzkie budynki. Oczywiście, są też sytuacje, gdzie nie jesteśmy skazani na odgórną decyzję i możemy swobodnie wybierać: dach czarny czy grafitowy. Względy estetyczne i chęć aranżacji budynków mieszkalnych w zgodzie z natura sprawiają, że do wyboru pojawiają się coraz to nowe kolory, takie jak jasne odcienie szarości, zieleni czy stalowe. Stojąc przed wyborem jaki kolor blachy na dach czy dachówki wybrać, warto pamiętać, że kolory zewnętrzne budynku niejako go determinują i decydują o jego walorach estetycznych. Żle dobrane połączenia, będa wyglądać mało atrakcyjnie. Jeśli uda nam się umiejętnie dobrać to jaki kolor blachy na dach, okien i elewacji będzie do siebie pasować, to nawet najzwyklejsza i najprostsza bryła budynku będzie prezentować się pięknie.

Przeczytaj również: Blacha trapezowa na dachy – czy warto?

Czy wybór pokrycia dachowego powiązany jest z kolorem?

Decyzja  o tym, jaki kolor dachu wybrać, nie jest łatwa. Właściwe zestawienie koloru dachówki i ścian, wpływa  w ogromnej mierze na atrakcyjność całego budynku. Decydując o wyborze odpowiedniego rodzaju pokrycia dachowego, możemy spotkać się z pewnymi stereotypami. Jeśli gont, to tylko czarny. Jeśli dachówka ceramiczna to tylko ceglasta. Producenci pokryć dachowych dają nam jednak dużo większy wybór. To, jaki kolor blachodachówki wybierzemy, powinno być przede wszystkim zgodne z otoczeniem i naturą. Pojawiające się na rynku niebieskie, żółte, czy inne jaskrawe pokrycia dachowe, szpecą podmiejski krajobraz. Decydując, jaki kolor blachy na dach, warto poszukać powiązania z naturą, wybierając kolory z naturalnej palety. Sprawdzając, czy lepszy bedzie dach czarny czy grafitowy, najlepiej móc ocenić, jak oba kolory prezentują się na naturalnych rozmiarów budynkach. Nie ma możliwości właściwego wyboru, nie widząc jak dany materiał wygląda z bliska. 

Jaki kolor dachu do różnych elewacji?

Współczesne trendy w architekturze pokazują coraz to nowe aranżacje kolorystyczne. W dawnych latach charakterystyczne były połączenia ciemnego brązu z bielą. Obecnie, o tym jaki kolor blachy na dach wybrać, decydują przede wszystkim osobiste względy estetyczne. Do jasnych elewacji, w kolorach żółci, kremu czy nawet bieli, pasować będą dachy brązowe, grafitowe czy ceglane. W takim razie jaki kolor dachu do elewacji klinkierowej? Właściwie większość zestawień czerwonych ścian klinkierowych z ceglanymi dachówkami wygląda niekorzystnie. Do ceglastych ścian dobrze jest wybrać dach grafitowy czy czarny. Odpowiednio współgrać będzie również pokrycie w odcieniach zieleni. Jeśli nie wiemy jaki kolor blachodachówki dobrać do klinkierowej ściany, lepiej zdecydować się na bardziej szlachetne pokrycie. Ceramiczna kolorowa dachówka, będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. W gruncie rzeczy, jeśli nie mamy odgórnie narzuconych wytycznych odnośnie tego jaki kolor blachy na dach położyć, to względy estetyczne są rzeczą bardzo indywidualna.

Przeczytaj również: Ile kosztuje położenie blachy na dach?

Dach czarny czy grafitowy – w zależności od stylu

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy określić jest to, w jakim stylu będzie nasz przyszły dom. W dużej mierze będzie to determinować chociażby takie aspekty jak to, jaki kolor dachu wybrać, jaką elewację, jaki kształt i kolor okien. Jest kilka wyrazistych stylów, a każdy wyróżnia się swoimi charakterystycznymi cechami. Wyróżniamy:

-styl tradycyjny;

-styl rustykalny;

-styl nowoczesny

-styl śródziemnomorski;

-styl północny ( skandynawski).

Jeśli nie wiemy jaki kolor blachy na dach do domu w stylu tradycyjnym, najlepiej zdecydować się na klasyczną czerwoną czy miedzianą dachówkę. Warto poszukać kolory z palety naturalnej. Za to w  aranżacjach rustykalnych, najlepiej sprawdza się blacha. Zatem jaki kolor blachodachówki wybrać? W tym przypadku najciekawsze będą  kolory ciepłe i stylowe: żółty, ciemny zielony i brązowy. Ze stylem nowoczesnym najlepiej komponują się dachy w kolorach zimnych. W tym stylu dach czarny czy grafitowy, będzie prezentować się najkorzystniej. Styl śródziemnomorski natomiast, daje nam niesamowite możliwości wyboru jaki kolor blachy na dach. Pasować będą właściwie wszystkie barwy, zarówno ciepłe, zimne, jak i żółcie, brązy zielenie a nawet niebieski. W stylu skandynawskim dominują natomiast odcienie szarości. 

Jak dobrać kolor okien i dachu?

Kiedy wybierzemy już jaki kolor dachu będzie pasował do wymarzonej elewacji, pozostaje jeszcze jedna ważna sprawa a mianowicie kolor okien i drzwi. Warto kierować się kilkoma wytycznymi. Do dachu czarnego czy grafitowego, stolarka okienna dobrze by była utrzymana w jednolitej kolorystyce. Najlepiej wybrać okna i drzwi w odcieniach szarości, bieli czy czerni. Dobrym rozwiązaniem będzie również postawienie na nowoczesne aluminium. Jaki kolor blachy na dach wybrać do stolarki imitującej drewno? Otóż ciepłe barwy dachu, czerwony, ceglasty czy brązowy, będą najrozsądniejsze. W nowoczesnych aranżacjach, coraz częściej spotyka się nietypowe wybory, na przykład żółte, czy czerwone drzwi przy ciemnym dachu. Jest to zabieg estetyczny, który podkreśla otoczenie domu. O tym jaki kolor dachu będzie prezentował się najlepiej, ma znaczenie również reszta otoczenia. Jeśli budynek otoczony jest pięknym, zielonym ogrodem, warto zdecydować się na kolory naturalne. Zastosowanie ostrych, czerwonych, żółtych czy niebieskim dachówek może bardzo niekorzystnie wpłynąć na efekt wizualny całości budynku.

Dowiedz się też: Dom z płaskim dachem 

Czy kolor dachu można zmienić?

Jeśli w warunkach zabudowy mamy jednoznacznie ustalone jaki kolor blachy na dach możemy zastosować, to zmiana decyzji może nie być możliwa. Sytuacja jest szczególnie trudna, gdy działka objęta jest nadzorem konserwatorskim. Jeśli to, jaki kolor dachu był naszym marzeniem, odbiega od wytycznych w warunkach zabudowy, można próbować składać wniosek o ich zmianę. Proces ten jest jednak często długoczasowy. Jeśli natomiast mamy dowolność co do decyzji jaki kolor blachodachówki czy dachówki zastosować, to istnieje również możliwość zmiany dotychczasowego koloru na nowy. Jeśli na przykład, kupiliśmy dom ze starym i mało estetycznym już pokryciem dachowym, malowanie jest dość łatwym i tanim sposobem na jego odświeżenie. Możemy czynność tę wykonać samodzielnie lub zatrudnić specjalistyczną firmę budowlana. Jeśli wiemy już jaki kolor blachy na dach chcemy, możemy zacząć proces malarski.

Jak widać decyzja jaki kolor dachu wybrać jest bardzo ważna a często bywa trudna. Musimy zdawać sobie sprawę, że odpowiedni dobór kolorów ma niesamowite znaczenie na całkowita prezencję budynku.