Jak ocieplić poddasze?

Kto nie marzył kiedyś o przytulnym mieszkaniu na poddaszu z oknami mansardowymi? Takich osób z pewnością  jest wiele. Problem w tym, że takie poddasze trzeba bardzo dobrze ocieplić. Zatem, jak ocieplić poddasze skutecznie a przy tym niedrogo? Sposobów jest kilka. Najprostszym z nich jest izolacja poddasza wełną. Dodatkowo, przy ograniczonym budżecie, jesteśmy w stanie wykonać tą czynność sami. Ten sposób izolacji nie wymaga bowiem specjalistycznych narzędzi.  

Jak ocieplić poddasze –  wełna, styropian, pianka

Jak ocieplić poddasze użytkowe? Każda metoda ocieplania poddasza ma swoich zarówno zwolenników jak i przeciwników. Wpływ na to ma wiele czynników. Jedna metoda doskonale izoluje cieplnie ale daje słabą ochronę przed hałasem – tak twierdzą przeciwnicy styropianu. Izolacja pianką poliuretanową, spełnia najwyższe wymogi w zakresie izolacji cieplnej,  ale nie jest tania i raczej nie wykonamy jej sami. Z kolei wełna doskonale izoluje zarówno przed hałasem jak i utratą ciepła, ale jest uciążliwa w układaniu oraz wymaga miejsca, aby ułożyć odpowiednio grubą warstwę. Zatem jak dobrze ocieplić poddasze użytkowe ? nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jest  to uwarunkowane wieloma czynnikami takimi jak:

-zamożność inwestora;

-wysokości krokwi;

-efektu jaki musimy uzyskać biorąc pod uwagę otoczenie.

Biorąc tych wiele czynników pod uwagę, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie izolacja poddasza wełną. Za tą metodą przemawiają między innymi czynniki ekonomiczne, gdyż zakup materiału nie pustoszy zbyt mocno budżetu.  Efekt końcowy jaki uzyskujemy wykorzystując ten materiał jest też zadowalający.  Ważny jest również aspekt robocizny, ponieważ prace z wełną możemy wykonać samodzielnie, bez konieczności użycia wielu specjalistycznych narzędzi. Co więcej – fora internetowe obfitują w instruktarze jak dobrze ocieplić poddasze użytkowe wełną.

Czytaj również: Jak dobrać kolor dachu?

Izolacja poddasza wełną – rodzaje

Decydując się na izolację poddasza wełną warto zapoznać się przed zakupem z właściwościami poszczególnych typów wełny. Jak zwykle “diabeł tkwi w szczegółach”, a wełna wełnie  nie równa. Dwa podstawowe rodzaje tego produktu  to:

-wełna z włókna szklanego;

-wełna skalna

Wełna z włókna szklanego jest wytwarzana z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej uzyskiwanej z recyklingu. Tak wyprodukowana wełna jest niepalna, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku domów położonych na przykład w bliskim sąsiedztwie lasu. Często słyszy się opinie jakoby wełna mineralna była łatwopalna. Jest to absolutnie nieprawda. Zważywszy chociażby  na fakt, że wełnę mineralną często stosuje się jako zaporę ogniową np. w halach magazynowych.

Wełna skalna to mieszanka dolomitu, gabro i bazaltu. Podstawową zaletą tego typu wełny jest fakt, że słabo absorbuje wodę, zatem doskonale sprawdzi się w miejscach o podwyższonej wilgotności. Również nieprawdziwe są powielane opinie jakoby wełna była podatna na gnicie wskutek wilgoci. Użyta do izolacji poddasza wełna może przyjąć wodę ale nie zgnije. Wymaga jedynie  wysuszenia i bez problemu odzyskuje swoje właściwości.

Wełna mineralna jest także nieszkodliwa dla zdrowia, odporna na pleśń i grzyby. Nie jest to bez znaczenia dla osób cierpiących na alergię. Oba typy wełny doskonale izolują akustycznie oraz zabezpieczają przed utratą ciepła. Dlatego jeżeli jeszcze nie wiesz jak ocieplić poddasze, to wełna będzie bardzo dobrym wyborem.

Od czego zacząć ocieplanie poddasza?

Jak wiadomo ważny jest każdy etap budowy,  przeróbki lub remontu. Jeżeli nie wiemy jak dobrze ocieplić poddasze użytkowe, prace należy rozpocząć od oględzin więźby dachowej. Warto na tym etapie zaczerpnąć opinii fachowca. Jeżeli więźba wymaga wymiany, bezwzględnie należy to zrobić. Samo pokrycie dachowe również wymaga oględzin. Dachówka lub blachodachówka mogą być w różnym stanie. Należy dokonać napraw lub wymiany w przypadku uszkodzeń. Przed rozpoczęciem izolacji poddasza wełną warto zastanowić się, czy nie trzeba prowadzić nowych ciągów kanalizacyjnych lub elektrycznych. W przypadku już istniejących, warto rozważyć ich stan i ewentualnie wymienić na nowe. Aby wełna dobrze spełniała swoje zadanie, nie może być ściśnięta – zatem jak ocieplić poddasze jeżeli krokwie są zbyt wąskie? Należy nadbudować konstrukcję, aby umożliwić włożenie wełny o odpowiedniej grubości. 

Jak ocieplić poddasze użytkowe – grubość izolacji termicznej

Przeglądając fachowe fora internetowe jak ocieplić poddasze zauważymy, że kładziony jest nacisk na zachowanie kolejności izolowania poddasza. Zaczynając od pokrycia dachowego wyodrębniamy następujące warstwy:

-pokrycie dachowe

-łaty

-kontrłaty

-folia paroprzepuszczalna

-pierwsza warstwa izolacji

-ruszt z profili

-folia paroizolacyjna

-druga warstwa izolacyjna

-płyta gipsowa kartonowa lub inne wykończenie

Czasami widuje się, że niektórzy fachowcy jak ocieplają strych użytkowy, przed pokryciem folią paroizolacyjną “sznurują” drugą warstwę wełny. Zabieg ten ma na celu zapobieżenie obwieszaniu się wełny mineralnej. Kolejności prac należy przestrzegać, aby zapewnić prawidłową izolację cieplną oraz paroprzepuszczalność. Łączna grubość warstwy izolacyjnej w naszej strefie klimatycznej, to minimum dwadzieścia pięć centymetrów dla domu energooszczędnego. 

Prawidłowe ocieplenie poddasza wełną – czy się opłaca?

Izolacja poddasza wełną jest rozwiązaniem najczęściej występującym w budownictwie jednorodzinnym. Prawidłowe ocieplenie poddasza wełną jest czynnością pracochłonną, ale nie wymagającą specjalistycznych narzędzi. Dla porównania zastosowanie technologii ocieplania pianką poliuretanowej, wymaga szczegółowej wiedzy, wprawy oraz dedykowanych do tego celu narzędzi. Izolacja poddasza wełną zapewnia skuteczną izolację przed hałasem oraz utratą ciepła, przy stosunkową niewygórowanych kosztach. Dodatkowo, jest to technologia obojętna dla zdrowia.  Dlatego właśnie nie ma przeciwwskazań do jej stosowania nawet  przy problemach alergicznych potencjalnych użytkowników poddasza. Prawidłowa izolacja poddasza wełną potrafi przynieść oszczędności w zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania, nawet o  30 procent. Jest to bardzo dużo, przy kosztach rzędu maksymalnie 150 złotych za metr kwadratowy izolowanej powierzchni. Cena izolacji oczywiście może się wahać w zależności od miejsc, w których dokonujemy zakupu oraz od popytu i podaży na danym terenie inwestycji.