Ocieplanie pianką – cena za m2
Pianka poliuretanowa, znajduje coraz szersze grono zwolenników. Technologia rodem z USA i Kanady, sprawdza się doskonale również w naszej szerokości geograficznej. Do niedawna cena ocieplania pianą pur powodowała, że była uważana za technologię dla “bogatych”. Na szczęście, powstanie nowych zakładów produkcyjnych spowodowało, że na rynku pojawiły się produkty w bardziej konkurencyjnych cenach.
Pianka poliuretanowa – rodzaje
Cena ocieplania pianką za m2 nie należy do najniższych. Niemniej, właściwości tego systemu powodują, że znacznie lepiej sprawdza się przy dachach o skomplikowanych konstrukcjach. Dzięki natryskowej metodzie pokrywania, pianka izolacyjna natryskowa dotrze w zasadzie do każdego miejsca, nie powodując przy tym mostków cieplnych. Cena ocieplenia pianką poliuretanową będzie miała mniejsze znaczenie, gdy w grę będzie wchodzić również aspekt skutecznego wytłumienia hałasu. Wszystko to za sprawą faktu, że pianka izolacyjna natryskowa ma doskonale właściwości tłumiące. Wyróżniamy dwa rodzaje pianek:
-pianka izolacyjna natryskowa otwartokomórkowa,
-pianka izolacyjna natryskowa zamkniętakomórkowa.
Pianka izolacyjna natryskowa otwartokomórkowa, doskonale nadaje się do pokrywania poddaszy i ścian w budynkach jednorodzinnych.
Pianka izolacyjna natryskowa zamkniętokomórkowo, zalecana jest do budynków o charakterze przemysłowym.
Czytaj również: Czym jest membrana epdm?
Zalety i zastosowanie pianki pur
Pianka izolacyjna natryskowa posiada kilka cech, które dają jej przewagę nad innymi technologiami:
- jest bardzo plastyczna;
- jest nakładana metodą natryskową co powoduje że dociera wszędzie;
- nie przyczynia się do powstawania mostków termicznych;
- jest paroprzepuszczalna;
Jej plastyczność sprawdza się doskonale w przypadku izolacji dachów przemysłowych. Jej zwarta i elastyczna konsystencja, nie powoduje pęknięć w izolacji. Oznacza to, że praktycznie pracuje wraz z budynkiem. Natrysk pianką PUR powoduje, że dotrze niemal w każde miejsce, które ma być zabezpieczone. Mimo, że cena za m2 ocieplenia pianką jest wyższa od tradycyjnych metod, to pianka rekompensuje to szczelnością izolacji i zabezpieczeniem przed zimnem. Jeżeli ktoś choć raz spotkał się z terminem “mostek termiczny” to doskonale wie, że przez takie miejsca tracimy dużo ciepła. Pianka izolacyjna natryskowa w zasadzie eliminuje ten problem do zera (oczywiście o ile jest starannie położona). Do tego jest jeszcze paroprzepuszczalna i doskonale tłumi hałas. Suma wszystkich zalet powoduje, że mimo wyższej ceny za m2 ocieplenia pianką, otrzymujemy dużo lepszą izolację niż przy metodach tradycyjnych.
Czytaj również: Ile kosztuje położenie blachy na dach?
Ocieplenie pianą pur: cena
Cena ocieplenia pianką pur to chyba jej jedyny minus. Analizując jedynie aspekt cenowy, nie jest to produkt najtańszy. Jednak biorąc pod uwagę zalety i właściwości pianki izolacyjnej natryskowej, zalety i zastosowanie rekompensują tę kwotę. Średni koszt samego materiału, przy założeniu pokrycia warstwą do piętnastu cm, to koszt rzędu plus/minus pięćdziesięciu złotych. Dla porównania koszt wełny mineralnej o tej samej grubości, jest przynajmniej o połowę tańszy. Należy jednak pamiętać że cena która obowiązuje “dzisiaj” nie oznacza że będzie aktualna “jutro”. W dobie stale rosnącego popytu na mieszkania, niestety zmieniają się również ceny materiałów. Prawdopodobnie cena pianki izolacyjnej natryskowej będzie rosła. Do tego należy pamiętać o kosztach robocizny. Do aplikacji pianki PUR konieczny jest odpowiedni sprzęt – a to znowu kosztuje. Przyjmuje się w kalkulacjach, że koszt robocizny jest na nieco wyższym poziomie, niż sam koszt materiału.
Reasumując, cena ocieplenia pianą pur, wydaje się na pierwszy rzut oka barierą zaporową dla kieszeni inwestora. Jednak po zastanowieniu się co otrzymujemy w zamian, zauważymy korzyści trudne do uzyskania przy innych technologiach.