Blachy trapez

W budownictwie jednorodzinnym mamy do wyboru szeroką gamę różnych pokryć dachowych. Czasy, kiedy do wyboru była zwykła papa lub kiepskiej jakości dachówka cementowa, mamy już na szczęście za sobą.  Dzisiaj producenci prześcigają się w ofertach coraz to nowszych systemów pokryć dachowych. Blacha trapezowa na dachy jest jednym z nich. Dlaczego potocznie nazywamy ją blacha trapez? Wynika to z jej specyficznego profilu, który swoim tłoczeniem przypomina figurę geometryczną – trapez. 

Rodzaje blachy trapez

Podział blachy trapezowej jest uzależniony od wielu parametrów tego produktu. Najczęstszy, to oczywiście ze względu na materiał z jakiego  blacha trapezowa na dach jest wykonana. Każdy rodzaj blachy trapez może być wykorzystywany do innych celów. Jak dobrze wiadomo, blachy trapezowej możemy użyć nie tylko do dachu, ale również do okładania ścian między innymi budynków garażowych i ogrodowych domków na narzędzia. Podstawowy podział pokrycia dachowego trapezowego, jest jednak ze względu na wysokość tłoczenia. Oznaczenia mogą nieznacznie się różnić, w zależności od producenta. W zasadzie jednak, każdy przed cyfrą oznaczającą wysokość wytłoczenia, używa litery “T” Dla przykładu: 

-T-6 to profil o wysokości 6 mm 

-T-18 to profil o wysokości 18 mm 

Wysokość profilu blachy na dach trapez ma duże znaczenie. To głównie ten parametr decyduje, na jakiego typu budynek określony model będzie odpowiedni. Ogólnie przyjmuje się że:

-Profile do wysokości T-14 wykorzystywane są jako materiał elewacyjny;

-Profile pomiędzy T-14 a T-28 stosuje się na pokrycia dachowe małych powierzchni; 

-Profile powyżej T-28 dedykowane są do pokryć dachowych trapezowych na halach produkcyjnych. 

Oczywiście nie jest zakazane zastosowanie profilu T-30 na budynku jednorodzinnych. Wszystko zależy od gustu i zasobności portfela inwestora. 

Blachy trapez – zalety

Jeszcze kilkanaście lat temu, użycie blachy trapez jako pokrycia dachowego, uważano za rozwiązanie tymczasowe. Dzisiejsza blacha trapezowa na dachy charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV, czy też odpornością na korozję. Dzięki ogromnemu postępowi w procesie produkcji blachy trapezowej, otrzymujemy produkt z gwarancją wytrzymałości nawet na kilkadziesiąt lat. Dodatkowo, szeroka gama kolorystyczna  sprawia, że każdy kupujący jest w stanie dobrać produkt idealnie dopasowany do swoich oczekiwań estetycznych. Blacha trapezowa na dachy, umożliwia również zastosowanie lżejszych materiałów konstrukcyjnych, użytych do więźby dachowej. Mniejszy przekrój krokwi, to duża oszczędność dla inwestora. Blachy trapez docenimy również w momencie kalkulowania kosztów robocizny ekip dekarskich. Szybkość i stosunkowa prostota w układaniu, umożliwia obniżenie kosztów pracy.  

Sprawdź także: Położenie blachy na dach a koszty

Blacha trapezowa na dachy – wady

Każdy rodzaj pokrycia dachowego ma swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Nie inaczej jest również w przypadku pokrycia dachowego trapezowego. Przeglądając fora internetowe zauważymy, że jako największą wadę podaje się głównie jej zbyt wysoką akustykę oraz nadmierne nagrzewanie się w promieniach słonecznych. Opinie te głównie wynikają z zamierzchłych czasów, gdzie na rynku nie było specjalistycznych mat wygłuszających lub izolacyjnych. Ponadto, ekipy dekarskie dopiero “uczyły” się jak prawidłowo kłaść tego typu pokrycie dachowe. Użycie blachy trapez przy obecnych technologiach izolacji lub tłumienia hałasu, nie wiąże się z żadnym ryzykiem dyskomfortu dla użytkownika. Dlatego tak ważne jest odpowiedni dobór ekipy dekarskiej. Wiedza wykwalifikowanych ludzi, będzie gwarantem nie tylko długiego użytkowania blachy trapezowej, ale również zapewni nam odpowiedni komfort nie tylko wizualny.

Przeczytaj też: Montaż blachy trapezowej

Blachodachówka czy blacha profilowana na dach? 

Trudno określić co jest lepszym materiałem. Patrząc na materiał użyty do produkcji,  są to produkty podobne. Analizując zabezpieczenie antykorozyjne lub przed promieniowaniem UV,  oba te materiały spełniają surowe kryteria. Zatem tak naprawdę, różnicę mamy w samym wyglądzie materiału. Blacha trapezowa na dachy, to materiał na ogół chętniej wykorzystywany dla budynków o nowoczesnej architekturze. Blacha profilowana na dach jakim niewątpliwie jest również blachodachówka, przypomina swoim wyglądem dachówkę.  Wydawałoby się, że ma większe zastosowanie w domach jednorodzinnych o klasycznej architekturze. Niemniej, warto sprawdzić, co na ten temat mówią fachowcy. Na ogół możemy spotkać się z opinią, że blachodachówka będzie lepiej wyglądać na dachach o bardziej skomplikowanej architekturze. Do takich dachów z pewnością należą dachy kopertowe lub posiadające dużą ilość lukarnów. 

Pokrycia dachowe trapezowe – montaż 

Montaż blachy trapezowej lub blachodachówki, jest szybszy niż np. montaż dachówki ceramicznej. Wynika to z faktu, że arkusze blachy trapez, są dużych rozmiarów. Ponadto ich waga jest nieduża, co ułatwia transport nawet na wyższe partie budynków. Metodologia układania blachy dachowej trapez bardzo dobrze sprawdza się w szczególności na prostych dachach. Wykwalifikowana ekipa dekarska, potrafi w krótkim czasie ułożyć duże połacie dachu, wraz z mocowaniem i odpowiednimi pracami wykończeniowymi. 

Wszystkie zalety blachy trapezowej powodują, że jest to bardzo wdzięczny materiał. Pokrycia tego typu na dobre zagościły w budownictwie jednorodzinnym, a przy halach przemysłowych, są wręcz niezastąpione. Dobierając odpowiednio materiał oraz zatrudniając wykwalifikowaną ekipę dekarską, blachy trapez będą służyć przez długie lata.